Lilium michigenense from Left to Right: six diffferent lilies

  Ontario Regional Lily Society

An affiliate of the North American Lily Society

MENU

Home
Site Map
Coming Events
About Us
Membership
About Lilies
Growing Tips
Shows
Pictures
Sources
Links
Contact Us

Fiftieth Annual Show Results

July 11th and 12th, 2015

2015 Show Schedule.
2015 Show Schedule - Short version.
(Show schedules are in pdf format, so require use of a pdf reader such as the free Adobe Acrobat Reader.)

2015 Complete Show Results in pdf format.
(Require use of a pdf reader such as the free Adobe Acrobat Reader.)

Court of Honour


Presidentís Award
For the best stem exhibited in Sections A to G
David Maltby, Brantford, ON
Eros
 


Fred H. Hayes Award
For the best stem of a lilium species
in Section F or H

David Maltby, Brantford, ON
L. hansonii



James C. Taylor Sweepstakes Award
Awarded to the exhibitor receiving the most first place ribbons in the show
Brian Bergman, Toronto, ON
34 First Place Ribbons

 


Royal Botanical Gardens Award
For the best stem of a named hybrid clone entered in Section A, Classes 1 to 7.
(Asiatic, Martagon, Euro-Caucasian, or American hybrids, or Longiflorum lilies)

David Maltby, Brantford, ON
Eros

 


E. Frank Palmer Award
For the best stem of a named hybrid clone entered in Section A, Classes 8 to 13.
(Trumpet, Aurelian, or Oriental hybrids)

Sandra-Pat Willis & Peter Schieman, Thamesville, ON
Lady Ann

 


Charles Robinson Award
For the best stem of a named Hybrid clone entered in Section A, Classes 14 to 18.
(Interdivisional hybrids)

Brian Bergman, Toronto, ON
Kentucky

 


North American Lily Society Award
For the best three stem entry in Section B, Classes 19 to 21
Brian Bergman, Toronto, ON
Graffity, Pearl Stacy, Melon Sunset
 

 


T. Ross Martin Award
For the best stem in Section C, Classes 22 to 29.
(Named Strains, Grexes, or Hybrid Groups, and Unnamed hybrids not grown from seed by the exhibitor)

Sandra-Pat Willis & Peter Schieman, Thamesville, ON
Fred Fellner seedling

 


Isabella Preston Award
For the best stem of an unnamed seedling lily grown from seed by the exhibitor in Section E, Classes 32 to 36
Brian Bergman, Toronto, ON
Seedling A-4-13
 
 


 


William D. Evans Award
For the best stem of an unnamed seedling lily grown from seed by the exhibitor in Section E, Class 37. Intended to promote interdivisional breeding and to encourage hybidizing of American, Martagon, and Euro-Caucasian hybrids.
Brian Bergman, Toronto, ON
Seedling 07-3-07

 


Gordon Brown Award
For the best stem exhibited by a novice exhibitor in Section G

Debra Buckler, Mississauga, ON

Graffity
 
 

Design Division


Best in Show Award
For "Best in Show" in the Design Division
Bernice Barratt, Stratford, ON
Class 4 - "China Express"


Barbara Laking Memorial Award
For "Judges Choice" in the Design Division
Allison Osterman, Ancaster, ON
Class 3 - "Brasilia"

Complete Show Results

Section A  Section B  Section C  Section D  Section E  Section F  Section G  Decoratives

Decorative Division Results

Theme: "An Amazing Journey"

  Click links below for photos.
CLASS TITLE ENTRANT & PLACEMENT
Class 1 "African Queen" 1-Lil Taggart, Georgetown, ON
2-Linda Hawker, London, ON
3-Sandra Williamson, ON
HM-Bernice Barratt, Stratford, ON
HM-Susan Suter, Ancaster, ON
Class 2 "American Heritage" 1-Susan Suter, Ancaster, ON
2-Anne Clark-Stewart, Mississauga, ON
3-Dawn Suter, Hagersville, ON
HM-Loni Earhart, St. Thomas, ON
HM-Namcy Wilson, Georgetown, ON
Class 3 "Brasilia" 1-Allison Osterman, Ancaster, ON
2-Sandra Williamson, ON
3-Mary-Ann Vercammen, Newmarket, ON
HM-Debra Buckler, Mississauga, ON
HM-Anne Clark-Stewart, Mississauga, ON
HM-Elizabeth Schleicher, Burlington, ON
Class 4 "China Express" 1-Bernice Barratt, Stratford, ON
2-Barbara Bedell, Niagara-On-The-Lake, ON
3-Nancy Wilson, Georgetown, ON
HM-Katy Petre, Toronto, ON
HM-Lil Taggart, Georgetown, ON
Class 5 "Spice Islands" 1-Sandra Williamson, ON
2-Lil Taggart, Georgetown, ON
3-Linda Hawker, London, ON
HM-Audrey Van Holst, London, ON
HM-Sandy Wilson, London, ON
Class 6 "Manitoba Morning" 1-Sandra Williamson, ON
2-Dawn Suter, Hagersville, ON
3-Audrey Van Holst, London, ON
HM-Diane Hockey, St. Catharines, ON
HM-Mary-Ann Vercammen, Newmarket, ON
Top of Page
Top of Complete Results

2014 Show Results
2009 Show Results
2006 Show Results
2005 Show Results
2003 Show Results

Copyright 2003 - 2015 by
Ontario Regional Lily Society
Revised 2015-09-19

  Contact Us